Nebezpečné maily s viry a Phishing

Nechci spam

Nebezpečné maily s viry a Phishing – Slyšíme o tom kolem sebe často, víme o tom skoro všichni, ale přesto se stále díky různým fintám daří útočníkům zavirovávat počítače, případně získávat citlivé přístupové údaje. A protože opakování je matka moudrosti, zopakujme si varování na nebezpečné maily s viry a maily s Phishing technikou.

Jelikož provozují několik webů a pracuji na různých projektech, mám několik mailů a také na některých doménách kontroluji maily v tzv. doménovém koši, tak se probírám tunami spamu a tím také často narážím na nebezpečné maily s viry a Phishing maily. Poslední dobou se roztrhl pytel se škodlivými maily, proto bych rád opakoval varování pro všechny.

Nebezpečné maily s viry

Nebezpečné maily s virem jsou buď s přílohou, nebo s odkazem. Zavirovaný mail může obsahovat přiložený soubor, který je zavirovaný a po spuštění, nebo otevření souboru se počítač zaviruje. Zavirovat počítač si můžete také mailem s odkazem, který vede na zavirovanou stránku. Proto dávejte pozor jaké přílohy v mailu otvíráte, nebo na jaké odkazy klikáte.

Co se týče přiložených souborů, dávejte si pozor na přípony souborů, a na odkazy v mailu se zaměřte na začátek adresy odkazu. Neotvírejte spustitelné soubory s příponou .exe, .bat, .apk, .lnk, .msi. Viry mohou obsahovat také soubory Office .doc, .docx, .xls, .xlss. Takový soubor má v sobě obsažené škodlivé makro. Dobrá rada je mít nastavený Office tak, aby nespouštěl makra u souborů stažených z internetu.

Nebezpečné maily s viry – vzory nebezpečných mailů s přílohou

Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 4
Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 1
podvodne_maily

Nebezpečné maily Phishing

Phishing maily jsou maily tvářící se jako mail z oficiální adresy nějaké instituce, převážně banky, nebo internetové peněženky vyzývající k úpravě údajů.

Technika jak vás nalákat a přimět kliknout na odkaz, nebo přílohu je různá. Útočník může lákat na slevu, na výhodný nákup, na výdělek, na zajímavé video, zkrátka na cokoliv zajímavého. Může také působit jako update nějakého programu, nebo nastavení profilu. Stačí ale trochu pozornosti a trochu přemýšlet před tím, než na něco kliknete.

V případě, že podezřelé a nebezpečné maily obsahují odkazy, zkontrolujte odkaz a pokud odkaz vypadá podezřele neklikejte na něj. Podezřelý odkaz poznáte tak, že například v mailu se uvádí, že máte přejít na stránku například Komerční banky kliknutím na odkaz. Odkaz Komerční banky začíná https://www.kb.cz/. V podvodném mailu bude odkaz vypadat jinak. Bude začínat jinou doménou. Vždy je odkaz nějak jinak, než je opravdová adresa banky, nebo společnosti.

Nebezpečné maily s Phishing – vzory nebezpečných Phishing mailů

Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 5
Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 2
Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 3

 

Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 7

Ukázka jak mohou stránky kam odkazují nebezpečné maily využívající metodu phishing. Kontrolujte adresy.

Dejte si opravdu pozor na co v mailu klikáte a jakou přílohu otvíráte. Dejte si pozor na nebezpečné maily s viry a Phishing maily. Mějte kvalitní a aktualizovaný antivirový program, ale stejně se na něj nespoléhejte na 100%. Vždy se chovejte obezřetně. A poslední rada na závěr. Zálohujte. Zálohujte si důležitá data, protože pokud si zavirujete počítač, tak ne vždy se podaří odvirovat bez ztráty dat. Některé viry zašifrují disk a pro vás data budou nečitelná. Takže zálohujte.

 
Pěstounská péče na přechodnou dobu

Náhled webu rpp.cz - Pěstounská péče na přechodnou dobuPřed časem mě oslovili Alžběta a Vratislav Hláskovi, kteří stojí za projektem s názvem Raná pěstounská péče, viz. článek v odkazu. Oslovili mě s žádostí o podporu v jejich činnosti. Hledali vhodnou doménu pro jejich projekt a zalíbila se jim doména rpp.cz, která byla zkratkou prvních písmen názvu jejich projektu. Pan Hlásek si našel kontakt na držitele domény a rozhodl se napsat. Doménu rpp.cz jsem měl zaregistrovanou s tím, že někdy v budoucnu bych na ní zprovoznil nějaký projekt, ale nic konkrétního jsem v brzké době neměl. Prostudoval jsem si veškeré informace o dané problematice, který se týká v naší zemi velmi ožehavého a citlivého tématu jako je pěstounská péče. Domnívám se, že to co se týče této problematiky s pomocí malým děrem vyrůstat v rodině a ne v ústavu je potřeba podpořit. Projekt Hláskových se mi zamlouval natolik, že jsem se rozhodl vyhovět prosbě pana Hláska a doménu jsem mu daroval bezúplatně.

V současné době na doméně běží nástupnický projekt Pěstounská péče na přechodnou dobu. Jsem rád, že projekt běží a opravdu pomáhá. Rád podpořím každý podobný projekt, nebo jakoukoliv záslužnou činnost.

Pěstounská péče na přechodnou dobu
Aukce domény webdesing.cz je drahý překlep

dAukce.cz

Tento týden byla velmi zajímavá aukce domény webdesing.cz. Na aukčním serveru dAukce.cz jsem si objednal předregistraci domény webdesing.cz. Stalo se to tak, že na cestách v Německu na parkovišti u dálnice v nočních hodinách při odpočinku jsem nahlédl do seznamu rušených domén. Zahlédl jsem zajímavou doménu a tak ji objednal.

Druhý den, kdy mi přišel mail, že doména byla odchycena a jde do aukce jsem si toho všiml. To už jsem seděl u počítače. Doména, kterou jsem objednal byla webdesing.cz a já žil dva dny v tom, že jsem objednal doménu webdesign.cz. Počítal jsem s tím, že na aukci se strhne tuhý boj, ale když jsem viděl, že jsem objednal v noci s unaveným zrakem na mobilu překlep, tak jsem si říkal, že se ani o to ji opravdu získat nebudu snažit, tak jsem si toho nevšímal a nepřihazoval. Když jsem pak viděl, podle toho jak mi přicházeli maily s příhozama, co se děje, nestačil jsem se divit. Nakonec se doména webdesing.cz, tedy pro mě už né tak atraktivní doména, vydražila za 40 004,00 Kč. Můžete se podívat na detail aukce domény.

Anglické slovo design pochází z latinského výrazu designare (s významem označit, vyznačit). Patvar desing je tedy špatný. Slovo design v češtině si ponechává původní zápis – psaní dizajn je tedy nespisovné. Jiná je situace ve slovenštině – fonetická transkripce (přepis) slova design (dizajn) je spisovná.

Netušil jsem, že i taková aukce domény se může vyšplhat na tak pěknou sumu. Nebo jen prostě dražitelé tak přehlídli překlep? Kdyby někdo tuto doménu prodával, byla by cena taky tak pěkně baculatá? Nevím, každopádně to byla pěkná aukce a snad si ji vydražitel užije a investice se mu vrátí.

Detail aukce domény webdesing.cz

Detail aukce domény webdesing.cz.

Máte podobnou zkušenost? Dražili jste někdy překlepovou doménu? Kupujete podobné domény a využíváte je k něčemu? Podělte se v komentářích.
Realita uživatelů internetu

warning-42657_640Narazil jsem na článek Lady Adámkové http://blog.fg.cz/clanky/68/den-kdy-se-google-zasmal a musím se tedy trochu pousmát také a konstatovat, že realita uživatelů internetu je někdy opravdu děsná, i když pro některé úsměvná. Mohu tento postřeh jen potvrdit. Opravdu to tak bohužel je. Ale přeci jen si dovolím k tématu něco málo napsat, protože je tady pár „ale“.

Předně musím souhlasit, že někdy mi vyrazí dech, nebo mi jen povylezou oči z důlku co vidím některé lidi dělat, když jen chtějí najít nějakou informaci, nebo chtějí na nějakou konkrétní stránku. Jako příklad uvedu zcela nejběžnější věc, která mi nejde na rozum. Setkávám se často s tím, že někdo chce na web např. centrum.cz tak tu adresu nepíše do adresního řádku, ale do vyhledavače seznam.cz, protože má seznam nastaven jako domovskou stránku a to vyhledávací pole se přímo nabízí tam tu adresu napsat. Vůbec lidi nechápou, že Seznam je web, oni si myslí, že Seznam je právě ten Internet. Dobrá zpráva pro Seznam, ale ne pro všechny ostatní. To jen na ukázku, nebudu vypisovat vše s čím vším jsem se setkal. Určitě máte své zkušenosti a zážitky.

Pokud používáte internet každý den a navíc ti kteří jsou na internetu profesionálně, tedy např. tvoří weby, reklamní kampaně, nebo prodává, zkrátka všichni kdo jsou online skoro neustále jsou tak trochu postižení a některé úkony spojené s internetem, nebo cool výrazy vyskytnuvší se po digitalizaci světa jsou zkrátka pro profíky samozřejmost, ale pro některé jedince to může být naprostá sci-fi. Takže lidi neumí cokoliv „vygůglit“, neumějí nám cokoliv „sendnout“, nebo „forvardnout“, a už vůbec nevědí, když jim chceme něco „outsórsovat„.

Vžijme se do reality i uživatelů pro které platí Internet = Seznam. Na internetu jsou, stránky navštěvují, nakupují online, jen to mají trochu složitější něco najít, používají to zkrátka trochu jinak. Jednou však mohou být dobrými klienty.

 

Proč to píšu? Jen abychom se trochu zamysleli a trochu ponaučili. Vždy když vysvětlujete něco odbornějšího, uvědomte si, že to je trochu mimo mísu pro člověka, který je profesně z jiného oboru, ve kterém může být machr. A některé věci může pochopit úplně jinak, než je potřeba. Ale i když děláme cokoliv na web pro internetově gramotnějšího člověka, tak na jeho stránku, aplikaci, nebo obchod přijdou i ti naprosto obyčejní uživatelé i ti kteří si koupili počítač včera a s internetem se teprve seznamují, mladí, staří, muži, ženy, malí, velcí, hubení, tlustí. Zkrátka kdokoliv. Váš výtvor může používat naprosto kdokoliv, proto by tvůrci a všichni kdo se snaží na web jakýmkoliv způsobem dostat lidi měli mít i toto na mysli.
Instalace WordPress a první dojmy

Jak jsem to dělal s WordPressem já

WordPress logo prurazNechci psát o WordPressu proto, abych někomu radil, nebo nedej bože nechci psát nějaký návod. To už je na spoustě webech, blozích, serverech, portálech a je to snadno k nalezení. Jen chci popsat jak jsem to provedl já, co jsem musel udělat, co jsem zkazil, a jak jsem se u toho cítil a jaký byl výsledek. A to, pokud možno, bych se rád pokusil napsat tak, aby tomu rozuměl každý, tedy i takový tupoun jako jsem já. 🙂 Ano píšu i pro tebe. 😀 Navíc co psát o instalaci, které je tak nechutně, až trapně jednoduchá. Tak jsem instalaci nafotil a ukážeme si jí na pár obrázkách.

Instalace WordPress – příprava

Tak především musíme mít hosting s podporou PHP, to snad už všichni víme. Dále pak potřebujeme mít možnost si zřídit MySQL databázi. Jak se to dělá snad nemusím popisovat. Jednak to má každá administrace hostingu jinak a druhak jsme přeci natolik inteligentní, že si dokážeme zřídit databázi sami. Ale přesto, můžete se např. podívat jak vytvořit databázi u hostingu Wedos, nebo . Prozatím můžete nahrát soubory WordPressu přes FTP do svého prostoru na webserveru. Bude to trvat několik minut v závislosti na rychlosti připojení. Může to být třeba i 15 minut. Tak honem, otevřete si FTP klienta, přihlašte se do svého hostingu a už jen Drag soubory v počítači and Drop soubory na webu. A nyní máte čas na to si zřídit databázi.

Před spuštěním instalace potřebujeme znát jen jméno serveru, kde máme databázi, přihlašovací údaje, tedy jméno a heslo k databázi a název databáze. Pokud máme soubory nahrané a zřízenou databázi, můžeme se postit do instalace.

Instalace WordPress

Instalace WordPressu se spustí tak, že do prohlížeče zadáme adresu, kde máme soubory WordPressu nahrané, třeba http://www.mojedomenaswordpressem.cz. Tím se spustí instalace a tady je to nejsložitější na celé instalaci. Je zobrazeno okno, kde se dozvíme, že není nalezen konfigurační soubor wp-config.php.

Instalace WordPress krok 1Tento průšvih vyřešíme tak, že klikneme na tlačítko Vytvořit konfigurační soubor a soubor se vytvoří a instalace pokračuje na další obrazovce.

Instalace WordPress krok 2Zde jsou jen nějaké p… povídání, jako že nám chce WordPress připomenout co budeme nadále při instalaci potřebovat. Řádně vyjukaní klikneme na tlačítko Pokračovat.

Instalace WordPress krok 3

Na další stránce třesoucíma se rukama, rozklepaní nervozitou, aby jsme něco nezkazili, zadáme do formuláře přihlašovací údaje k databázi a vše co po nás chce. Vše je asi jasné, obzvláště instalujeme-li českou verzi WordPress. Po vyplnění klikneme na tlačítko Potvrdit.

Instalace WordPress krok 4

Objeví se pouze hláška, že WordPress komunikuje z databází dobře. Pokud jste vyplnili něco špatně, asi tady bude hláška o chybě. Je to ale tak snadný, že se mi tuto hlášku vyfotit nepodařilo. Máme-li tedy vše správně, objeví se toto okno, kde klikneme na tlačítko Instalovat.

Instalace WordPres krok 5

Zde zadáme název webu, přihlašovací údaje administrátora, mail a promyslíme, zda necháme náš web indexovat vyhledávači. To promyslete opravdu dobře, zda obsah je vhodný pro Googlebota, aby se nestalo, že by nám přišla od Googlu pokuta za to, že se na to musel jejich robot dívat. 😀 Toto se dá přenastavit i později v administraci. Pokud máme vše vyplněno, klikneme na tlačítko Instalovat WordPress.

Instalace WordPress krok 6

A máme hotovo. WordPress je nainstalován a po stisku tlačítka se můžeme přihlásit. Pokud jste ovšem nezapomněli heslo. Přeci jen, už je to nějakou dobu, asi 20 vteřin, co jsme ho zadávali, takže se může opravdu stát, že si nevzpomenete, proto doporučuji, hned jak jej zadáte, poznamenejte si ho někam. Je to úsměvné, pravda, ale opravdu se to stát může. Mě se to stalo. 😀

První dojmy po instalaci WordPress

Můj první dojem po instalaci WordPressu byl vcelku kladný. Když si vzpomenu, jak jsem zkoušel WordPress před lety a byl jsem z něj totálně zmatený a rychle jsem od WordPressu utekl. Nyní jsem příjemně překvapen a přišel jsem mu, tedy WordPressu, na chuť. Líbí se mi velmi snadné, pohodlné a komfortní psaní příspěvků. Líbí se mi, že se ukládá automaticky příspěvek jako koncept. Líbí se mi jednoduchost instalace i když neinstalujeme WordPress každý den, ale líbí se mi dále snadné vyhledávání a instalace doplňků. Určitě je velké plus obrovská komunita, proto se WordPress rozvíjí a může se rozšířit, díky nepřebernému množství pluginů, na téměř jakoukoliv formu webu. Už jsem vyzkoušel několik systémů a vytvořil pár webů a mohu konstatovat, že WordPress je mocný nástroj a jistě se na něm ještě pár webů vytvoří.

Nová instalace WordPress – přeinstalace

Instalace doplňků a šablon se mi líbilo natolik, že jsem bezmyšlenkovitě zkoušel mnoho pluginů. Samozřejmě jsem se do toho „obul“ natolik, že jsem v tom měl pěkný guláš. Až jsem po nějaké době usoudil, že bude dobré začít od nuly a WordPress přeinstalovat. Je to vcelku snadné. Stačí smazat všechny tabulky v databázi a když znovu zkusíte jít na svůj web, spustí se znovu instalace.

Nyní už to mám tak, že mám jednu instalaci WordPressu testovací a na něm si testuju doplňky a šablony a až se mi nějaký líbí natolik, že bez něj nemohu být, nainstaluju si to na ostré weby. Pár doplňků už mám, které jsou velmi dobré a jejich použití beru jako nezbytnost. O tom napíši v některém z dalších příspěvků.