1

Instalace WordPress a první dojmy

Jak jsem to dělal s WordPressem já

WordPress logo prurazNechci psát o WordPressu proto, abych někomu radil, nebo nedej bože nechci psát nějaký návod. To už je na spoustě webech, blozích, serverech, portálech a je to snadno k nalezení. Jen chci popsat jak jsem to provedl já, co jsem musel udělat, co jsem zkazil, a jak jsem se u toho cítil a jaký byl výsledek. A to, pokud možno, bych se rád pokusil napsat tak, aby tomu rozuměl každý, tedy i takový tupoun jako jsem já. 🙂 Ano píšu i pro tebe. 😀 Navíc co psát o instalaci, které je tak nechutně, až trapně jednoduchá. Tak jsem instalaci nafotil a ukážeme si jí na pár obrázkách.

Instalace WordPress – příprava

Tak především musíme mít hosting s podporou PHP, to snad už všichni víme. Dále pak potřebujeme mít možnost si zřídit MySQL databázi. Jak se to dělá snad nemusím popisovat. Jednak to má každá administrace hostingu jinak a druhak jsme přeci natolik inteligentní, že si dokážeme zřídit databázi sami. Ale přesto, můžete se např. podívat jak vytvořit databázi u hostingu Wedos, nebo . Prozatím můžete nahrát soubory WordPressu přes FTP do svého prostoru na webserveru. Bude to trvat několik minut v závislosti na rychlosti připojení. Může to být třeba i 15 minut. Tak honem, otevřete si FTP klienta, přihlašte se do svého hostingu a už jen Drag soubory v počítači and Drop soubory na webu. A nyní máte čas na to si zřídit databázi.

Před spuštěním instalace potřebujeme znát jen jméno serveru, kde máme databázi, přihlašovací údaje, tedy jméno a heslo k databázi a název databáze. Pokud máme soubory nahrané a zřízenou databázi, můžeme se postit do instalace.

Instalace WordPress

Instalace WordPressu se spustí tak, že do prohlížeče zadáme adresu, kde máme soubory WordPressu nahrané, třeba http://www.mojedomenaswordpressem.cz. Tím se spustí instalace a tady je to nejsložitější na celé instalaci. Je zobrazeno okno, kde se dozvíme, že není nalezen konfigurační soubor wp-config.php.

Instalace WordPress krok 1Tento průšvih vyřešíme tak, že klikneme na tlačítko Vytvořit konfigurační soubor a soubor se vytvoří a instalace pokračuje na další obrazovce.

Instalace WordPress krok 2Zde jsou jen nějaké p… povídání, jako že nám chce WordPress připomenout co budeme nadále při instalaci potřebovat. Řádně vyjukaní klikneme na tlačítko Pokračovat.

Instalace WordPress krok 3

Na další stránce třesoucíma se rukama, rozklepaní nervozitou, aby jsme něco nezkazili, zadáme do formuláře přihlašovací údaje k databázi a vše co po nás chce. Vše je asi jasné, obzvláště instalujeme-li českou verzi WordPress. Po vyplnění klikneme na tlačítko Potvrdit.

Instalace WordPress krok 4

Objeví se pouze hláška, že WordPress komunikuje z databází dobře. Pokud jste vyplnili něco špatně, asi tady bude hláška o chybě. Je to ale tak snadný, že se mi tuto hlášku vyfotit nepodařilo. Máme-li tedy vše správně, objeví se toto okno, kde klikneme na tlačítko Instalovat.

Instalace WordPres krok 5

Zde zadáme název webu, přihlašovací údaje administrátora, mail a promyslíme, zda necháme náš web indexovat vyhledávači. To promyslete opravdu dobře, zda obsah je vhodný pro Googlebota, aby se nestalo, že by nám přišla od Googlu pokuta za to, že se na to musel jejich robot dívat. 😀 Toto se dá přenastavit i později v administraci. Pokud máme vše vyplněno, klikneme na tlačítko Instalovat WordPress.

Instalace WordPress krok 6

A máme hotovo. WordPress je nainstalován a po stisku tlačítka se můžeme přihlásit. Pokud jste ovšem nezapomněli heslo. Přeci jen, už je to nějakou dobu, asi 20 vteřin, co jsme ho zadávali, takže se může opravdu stát, že si nevzpomenete, proto doporučuji, hned jak jej zadáte, poznamenejte si ho někam. Je to úsměvné, pravda, ale opravdu se to stát může. Mě se to stalo. 😀

První dojmy po instalaci WordPress

Můj první dojem po instalaci WordPressu byl vcelku kladný. Když si vzpomenu, jak jsem zkoušel WordPress před lety a byl jsem z něj totálně zmatený a rychle jsem od WordPressu utekl. Nyní jsem příjemně překvapen a přišel jsem mu, tedy WordPressu, na chuť. Líbí se mi velmi snadné, pohodlné a komfortní psaní příspěvků. Líbí se mi, že se ukládá automaticky příspěvek jako koncept. Líbí se mi jednoduchost instalace i když neinstalujeme WordPress každý den, ale líbí se mi dále snadné vyhledávání a instalace doplňků. Určitě je velké plus obrovská komunita, proto se WordPress rozvíjí a může se rozšířit, díky nepřebernému množství pluginů, na téměř jakoukoliv formu webu. Už jsem vyzkoušel několik systémů a vytvořil pár webů a mohu konstatovat, že WordPress je mocný nástroj a jistě se na něm ještě pár webů vytvoří.

Nová instalace WordPress – přeinstalace

Instalace doplňků a šablon se mi líbilo natolik, že jsem bezmyšlenkovitě zkoušel mnoho pluginů. Samozřejmě jsem se do toho „obul“ natolik, že jsem v tom měl pěkný guláš. Až jsem po nějaké době usoudil, že bude dobré začít od nuly a WordPress přeinstalovat. Je to vcelku snadné. Stačí smazat všechny tabulky v databázi a když znovu zkusíte jít na svůj web, spustí se znovu instalace.

Nyní už to mám tak, že mám jednu instalaci WordPressu testovací a na něm si testuju doplňky a šablony a až se mi nějaký líbí natolik, že bez něj nemohu být, nainstaluju si to na ostré weby. Pár doplňků už mám, které jsou velmi dobré a jejich použití beru jako nezbytnost. O tom napíši v některém z dalších příspěvků.