1

Jak maskovat email ve WordPress – plugin HumansNotBots

wordpress-pluginsPíšete na webu a používáte pro tuto svou „úchylku“ WordPress. To je moc dobře, protože i sám WordPress je tak trochu úchylka, nebo alespoň mě to tak připadá. Jak jsem WordPress okusil, tak jsem ho už neopustil a baví mě pořád víc. WordPress je zkrátka dobrej. Potěší mě také, když objevím nějaký užitečný plugin pro WordPress a rád vám ho popíšu a podělím se o dojmy.

Potřebuji maskovat email ve WordPress proti robotům

Potřebujete do příspěvku uvézt email, ale chcete email zamaskovat, aby ho neviděl robot, který skenuje webové stránky a hledá emailové adresy. Jednoduše maskovat email ve WordPress proti robotům můžete pomocí pluginu HumansNotBots. Roboti hledající emailové adresy pak adresu nevidí, člověk ano.

Plugin HumansNotBots – Easy, Accessible Email Cloaker

Tento plugin nám umožní velmi jednoduše maskovat email ve WordPress proti robotům. Pokud tedy potřebujete v příspěvku uvézt emailovou adresu a chcete jí zamaskovat tak, aby byla nečitelná pro robota a přesto aby zůstala čitelná pro člověka, podívejte se jak umí zamaskovat emailové adresy plugin HumansNotBots – Easy, Accessible Email Cloaker.

Po instalaci a aktivaci pluginu můžeme v příspěvku zapsat mail takto:

zápis emailové adresy do příspěvku

a čtenář v příspěvku uvidí toto:

jmeno.prijmeni AT mail DOT cz

 

Tento způsob maskování emailové adresy:

  • je přístupný pro lidi procházející web čtečkami obrazovky (například nevidomí);
  • je použitelný i pro prohlížeče bez JavaScriptu;
  • funguje stejně jako normální klikací e-mailová adresa pro prohlížeče s povoleným JavaScriptem;
  • nevyžaduje žádný shortcodes.

E-mailové adresy zapsané ve formátu email „AT“ addresa „DOT“ com (bez uvozovek) jsou převedeny na klikací verzi email AT addresa DOT com, pokud je povolen JavaScript. Pokud JavaScript není povolen (jako jsou čtečky obrazovky), pak je e-mailová adresa ve tvaru e-mailu tak, jak jej zapíšete, tedy s „AT“ a „DOT“ a to je stále čitelné pro člověka.

 

Obrázky vám napoví jak nejlépe si představit, jak vše funguje.

Maskovat email ve WordPress - Editace příspěvku

Takto zapíšeme emailovou adresu.

Maskovat email ve WordPress - Příspěvek

Takto pak vypadá emailová adresa v příspěvku.

Maskovat email ve WordPress - HTML kód

A takto to vypadá v HTML kódu stránky.

 

Pamatujte si, že e-mailové adresy by měly být ve formátu email „AT“ odmena „DOT“ com (bez uvozovek) a značky „AT“ a „DOT“ musí být napsány velkými písmeny.

Máte vy sami nějaký oblíbený plugin, nebo jiný způsob jak maskovat email ve WordPress? Podělte se a napište do komentářů.
Speciální textová pole pro WordPress – plugin

wordpress-pluginsPokud potřebujete ve WordPress zvýraznit nějaký text v článku máte možnost tento text různě obarvit, nebo si vytvořit styl pro tento text a ten pak aplikovat. Jde to i dalším způsobem a to tak, že použijete WordPress plugin speciální textová pole. Tento plugin je vcelku šikovný a umožní nám vložit do textu speciální textová pole pomocí css, nebo javascriptu. Můžete si sami definovat jak mají textová pole vypadat a můžete si definovat textová pole podle svých potřeb. Když pak máte textová pole definovaná je velmi snadné text označit a díky těmto textovým polím, různě zvýraznit.

Takto mohou vypadat speciální textová pole ve vašich příspěvcích.

 Speciální textová pole pomocí CSS

Pozor, pozor. Toto je speciální textové pole „alert“.

Pozor, pozor. Toto je speciální textové pole „black quote“.

Pozor, pozor. Toto je speciální textové pole „custom style“.

Pozor, pozor. Toto je speciální textové pole „download“.

Pozor, pozor. Toto je speciální textové pole „codes“.

Pozor, pozor. Toto je speciální textové pole „info“.

Pozor, pozor. Toto je speciální textové pole „warning!“.

 

Speciální textová pole pomocí javascriptu

Warning!
Pozor, toto je zvýrazněný text pomocí speciálního textového pole „warning!“

Alert!
Pozor, toto je zvýrazněný text pomocí speciálního textového pole „alert!“

Alert!
Pozor, toto je zvýrazněný text pomocí speciálního textového pole „alert!“

Ke stažení
Pozor, toto je zvýrazněný text pomocí speciálního textového pole „download!“

 

Máte k dispozici spoustu možností, jak nastavit speciální textové pole a můžete tak dle svých představ oživit články ve WordPressu. Plugin je přeložen do češtiny i když není přeloženo celých 100%, ale to vás nemusí odradit. V nastevení si vše rychle osaháte a vyzkoušite.

Používáte vy nějaký plugin na zvýraznění textu? Podělte se v komentářích.

 
Dva obrázky vedle sebe ve WordPress

WordPress logoPotřebujeme dva obrázky vedle sebe ve WordPress?

Asi jste se setkali s problémem, jak umístit dva obrázky vedle sebe ve WordPress a lámete si hlavu jak to udělat, přitom to není nijak složité. Musíme si ale pomoci krátkým kódem, který vložíme do příspěvku. Nejdříve vložíme do příspěvku oba obrázky, které potřebujeme zobrazit vedle sebe. Obrázky musíme zmenšit podle šířky vašeho blogu, nebo webu, aby se vešly vedle sebe vešly. Poté přejdeme na záložku HTML editoru příspěvků a vložte tam kam chceme mít ony dva obrázky vedle sebe následující kód:

Jak vložit dva obrázky vedle sebe ve WordPress
</p>
<div style=“display: inline-block; margin-right: 5px;“>první obrázek</div>
<div style=“display: inline-block;“>druhý obrázek</div>
<p>

Pak si v tomto kódu místo „první obrázek“ a „druhý obrázek“ vložíme kód který pro obrázky vygeneroval WordPress. Nezobrazují-li se i po tomto manévru obrázky vedle sebe, musíme je ještě o nějaký pixel  zmenšit.

 Příklad zobrazení: Dva obrázky vedle sebe ve WordPress

OPEL Vectra B 1997

OPEL Vectra B 1997

OPEL Frontera B 1999

OPEL Frontera B 1999

Máte nějaký jiný fígl, jak vkládáte dva obrázky vedle sebe ve WordPress? Podělte se do komentářů.
Automatická aktualizace WordPress 3.8

Automatická aktualizace WordPress

Logo WordPress 3.8-180x180Automatická aktualizace WordPress na verzi 3.8–cs_CZ, tedy českou verzi WordPress 3.8 proběhla bez jakéhokoliv problému. Vše proběhlo zcela automaticky, bez sebemenšího zádrhelu a vše funguje, zdá se, jak má. Také všechny použité pluginy fungují dobře, takže snad nenarazíte na nějaké chyby. Pokud jsem přesto něco přehlédnul a narazíte na nějakou chybu, nebo na něco nesmyslného na webu, dejte mi prosím vědět.

Proč aktualizovat WordPress na verzi 3.8

Mnoho změn a úprav se odehrává v kódu, tedy pro normálního smrtelníka, změny neviditelné, ale určitě užitečné a důležité, kde jsou opraveny nalezené chyby a bezpečnostní díry. Jde tedy především o bezpečnost. Ale v této verzi jsou také vizuální změny. Především administrace je v novém kabátě, navíc máme na výběr ze sedmi témat, do kterých si můžeme administraci převléknout. A především je nyní administrace responzivní, tedy čili přizpůsobí se velikosti dipleje, takže je hezky čitelná i na tabletech a mobilech. Změn se dočkala také nástěnka a administrace šablon. A mnoho dalšího.

vzhled nástěnky wordpress verze 3.7

Nástěnka WorPress verze 3.7

Vzhled nástěnky WorPress verze 3.8

Nástěnka WorPress verze 3.8

Proč aktualizuji tak pozdě

Aktualizoval jsem WordPress na verzi 3.8 až nyní. Čekal jsem na češtinu a pak chvíli na reakce, zda nebude nějaký zásadní problém. Žádné poplašné zprávy v komunitě jsem nezaznamenal, tak jsem aktualizoval také.

Aktualizace WordPress automaticky, nebo manuálně

Pokud máte rádi vše pod kontrolou a rádi si hrajete, tak můžete aktualizovat manuálně. To provedete přehráním souborů na FTP a pak spustíte instalaci v prohlížeči odkazem
www.vesedomena.cz/wp-admin/upgrade.php. Na FTP soubory přepiště. Nemažte předtím žádné soubory.

Pohodlnější způsob aktualizace je zcela automatická aktualizace WordPress přímo v administraci WordPressu, kde kliknete na tlačítko a tím to pro vás končí. Vše provede WordPress sám. Dokonce nabídne i možnost zálohovat databázi, takže si jen vyberete kam se má uložit a kliknete na další krok a je hotovo. Pokud vše dobře dopadne, vidíte hned, protože se změní menu administrace. Verze 3.8 má odlišnou šablonu než předchozí verze. A především to uvidíte na nástěnce ve spodní části obrazovky.

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

Samozřejmě předtím, než se pustíte do aktualizace WordPress, byste si měli vše zazálohovat, jak soubory, tak databázi. Potom se můžete, v případě problémů, vrátit ke své předchozí funkční verzi před aktualizací. Takže zálohování nepodceňujte, oceníte to až v momentě, kdy se něco nepovede a přijdete o data, buď v databázi, nebo v souborech.

 
První spam v komentářích WordPressu

Spam v komentářích obecně

Nechci spam v komentářích wordpressuVšichni kdo tvoří weby a umožní čtenářům komentovat příspěvky to znají. Spam v komentářích. Je to velmi otravné a také náročné hlídat a mazat příspěvky v komentářích, které se tématu netýkají. Nevyhne se to žádnému webu vytvořeného pomocí známých a často používaných CMS, tedy redakčních systémů, které nám pomáhají usnadnit práci, ale také nám občas pěkně zamotají hlavu a to nejen kvůli komentářům, nebo spamu.

Spam v komentářích WordPressu

Čím více je CMS známý a rozšířený, tím spíš jsou weby postavené na tomto systému zranitelné, nebo napadnutelné. A tomu se nevyhnul ani WordPress. WordPress je velmi oblíbený a rozšířený redakční sytém a proto otázka spamu se ho týká o to víc. Nevyhnul se tomu ani můj nový web a spam v komentářích WordPressu jsem měl jen pár dní po instalaci systému. Hned jsem začal hledat možnosti jak předejít tomu, abych měl zanedlouho v komentářích plno příspěvků, které tam nepatří.

Komentářový spammer rychlík

Můj web, na kterém zrovna čtete tento článek objevil spammer velmi rychle. V polovině prosince 2013 jsem WordPress nainstaloval a několik dní si s ním hrál. Nastavoval jsem šablonu, zkoušel nějaké pluginy, psal jsem si zkušebně nějaké články, zkrátka jsem zkoušel systém přímo na hostingu, abych  si osahal, jak to funguje. Po svátcích, přesněji 3. ledna 2014 jsem web kompletně znovu nainstaloval, abych měl čistou instalaci, nastavil jsem si šablonu podle svých představ a nainstaloval pluginy, které jsem se rozhodl používat. O tom napíšu příště. 4. ledna jsem si pohrával s pluginem pro SEO a implementoval také Google Analytics. Dále pak 7. ledna 2014 jsem napsal jeden článek a více jsem na webu neudělal.

Když jsem 9. ledna 2014 otevřel web, na nástěnce na  mě svítil jeden komentář ve schránce spam. Myslím si, že to je za pár dní extra výkon. Naštěstí jsem pročítal několik článků s radami pro začátečníky ve WordPressu a zřídil jsem si účet Akismet, abych mohl použít plugin Akismet proti spamu, který je součástí instalace, takže spam zatím zůstává ve složce spam. Tento plugin spam v komentářích WordPressu hodně přibrzdí, ale hlavně pošle příspěvky do složky spam a nepovolí je. Jsem si ale jist, že časem se nějaký ten spamík protáhne i přes Akismet a proto jsem hledal další možnosti zabezpečení před spamem. Je mnoho možností jak zabránit, nebo alespoň ztížit vkládání spamu na web a proto nyní zatím uvádím pár odkazů na články které se tím zabývají. Někdy v budoucnu popíšu jak jsem vyřešil další ochranu.

Články které se zabývají spamem v komentářích, které jsem pročetl a pomohli mi se v tomto orientovat:
http://wladass.cz/wordpress-spam/
http://www.vzorovyweb.cz/blog/2012/12/10/5-jednoduchych-kroku-proti-spamu-v-komentarich/

Diskuze na fórech:
http://www.separatista.net/forum/topic.php?id=564
http://www.separatista.net/forum/topic.php?id=471

 
Instalace WordPress a první dojmy

Jak jsem to dělal s WordPressem já

WordPress logo prurazNechci psát o WordPressu proto, abych někomu radil, nebo nedej bože nechci psát nějaký návod. To už je na spoustě webech, blozích, serverech, portálech a je to snadno k nalezení. Jen chci popsat jak jsem to provedl já, co jsem musel udělat, co jsem zkazil, a jak jsem se u toho cítil a jaký byl výsledek. A to, pokud možno, bych se rád pokusil napsat tak, aby tomu rozuměl každý, tedy i takový tupoun jako jsem já. 🙂 Ano píšu i pro tebe. 😀 Navíc co psát o instalaci, které je tak nechutně, až trapně jednoduchá. Tak jsem instalaci nafotil a ukážeme si jí na pár obrázkách.

Instalace WordPress – příprava

Tak především musíme mít hosting s podporou PHP, to snad už všichni víme. Dále pak potřebujeme mít možnost si zřídit MySQL databázi. Jak se to dělá snad nemusím popisovat. Jednak to má každá administrace hostingu jinak a druhak jsme přeci natolik inteligentní, že si dokážeme zřídit databázi sami. Ale přesto, můžete se např. podívat jak vytvořit databázi u hostingu Wedos, nebo . Prozatím můžete nahrát soubory WordPressu přes FTP do svého prostoru na webserveru. Bude to trvat několik minut v závislosti na rychlosti připojení. Může to být třeba i 15 minut. Tak honem, otevřete si FTP klienta, přihlašte se do svého hostingu a už jen Drag soubory v počítači and Drop soubory na webu. A nyní máte čas na to si zřídit databázi.

Před spuštěním instalace potřebujeme znát jen jméno serveru, kde máme databázi, přihlašovací údaje, tedy jméno a heslo k databázi a název databáze. Pokud máme soubory nahrané a zřízenou databázi, můžeme se postit do instalace.

Instalace WordPress

Instalace WordPressu se spustí tak, že do prohlížeče zadáme adresu, kde máme soubory WordPressu nahrané, třeba http://www.mojedomenaswordpressem.cz. Tím se spustí instalace a tady je to nejsložitější na celé instalaci. Je zobrazeno okno, kde se dozvíme, že není nalezen konfigurační soubor wp-config.php.

Instalace WordPress krok 1Tento průšvih vyřešíme tak, že klikneme na tlačítko Vytvořit konfigurační soubor a soubor se vytvoří a instalace pokračuje na další obrazovce.

Instalace WordPress krok 2Zde jsou jen nějaké p… povídání, jako že nám chce WordPress připomenout co budeme nadále při instalaci potřebovat. Řádně vyjukaní klikneme na tlačítko Pokračovat.

Instalace WordPress krok 3

Na další stránce třesoucíma se rukama, rozklepaní nervozitou, aby jsme něco nezkazili, zadáme do formuláře přihlašovací údaje k databázi a vše co po nás chce. Vše je asi jasné, obzvláště instalujeme-li českou verzi WordPress. Po vyplnění klikneme na tlačítko Potvrdit.

Instalace WordPress krok 4

Objeví se pouze hláška, že WordPress komunikuje z databází dobře. Pokud jste vyplnili něco špatně, asi tady bude hláška o chybě. Je to ale tak snadný, že se mi tuto hlášku vyfotit nepodařilo. Máme-li tedy vše správně, objeví se toto okno, kde klikneme na tlačítko Instalovat.

Instalace WordPres krok 5

Zde zadáme název webu, přihlašovací údaje administrátora, mail a promyslíme, zda necháme náš web indexovat vyhledávači. To promyslete opravdu dobře, zda obsah je vhodný pro Googlebota, aby se nestalo, že by nám přišla od Googlu pokuta za to, že se na to musel jejich robot dívat. 😀 Toto se dá přenastavit i později v administraci. Pokud máme vše vyplněno, klikneme na tlačítko Instalovat WordPress.

Instalace WordPress krok 6

A máme hotovo. WordPress je nainstalován a po stisku tlačítka se můžeme přihlásit. Pokud jste ovšem nezapomněli heslo. Přeci jen, už je to nějakou dobu, asi 20 vteřin, co jsme ho zadávali, takže se může opravdu stát, že si nevzpomenete, proto doporučuji, hned jak jej zadáte, poznamenejte si ho někam. Je to úsměvné, pravda, ale opravdu se to stát může. Mě se to stalo. 😀

První dojmy po instalaci WordPress

Můj první dojem po instalaci WordPressu byl vcelku kladný. Když si vzpomenu, jak jsem zkoušel WordPress před lety a byl jsem z něj totálně zmatený a rychle jsem od WordPressu utekl. Nyní jsem příjemně překvapen a přišel jsem mu, tedy WordPressu, na chuť. Líbí se mi velmi snadné, pohodlné a komfortní psaní příspěvků. Líbí se mi, že se ukládá automaticky příspěvek jako koncept. Líbí se mi jednoduchost instalace i když neinstalujeme WordPress každý den, ale líbí se mi dále snadné vyhledávání a instalace doplňků. Určitě je velké plus obrovská komunita, proto se WordPress rozvíjí a může se rozšířit, díky nepřebernému množství pluginů, na téměř jakoukoliv formu webu. Už jsem vyzkoušel několik systémů a vytvořil pár webů a mohu konstatovat, že WordPress je mocný nástroj a jistě se na něm ještě pár webů vytvoří.

Nová instalace WordPress – přeinstalace

Instalace doplňků a šablon se mi líbilo natolik, že jsem bezmyšlenkovitě zkoušel mnoho pluginů. Samozřejmě jsem se do toho „obul“ natolik, že jsem v tom měl pěkný guláš. Až jsem po nějaké době usoudil, že bude dobré začít od nuly a WordPress přeinstalovat. Je to vcelku snadné. Stačí smazat všechny tabulky v databázi a když znovu zkusíte jít na svůj web, spustí se znovu instalace.

Nyní už to mám tak, že mám jednu instalaci WordPressu testovací a na něm si testuju doplňky a šablony a až se mi nějaký líbí natolik, že bez něj nemohu být, nainstaluju si to na ostré weby. Pár doplňků už mám, které jsou velmi dobré a jejich použití beru jako nezbytnost. O tom napíši v některém z dalších příspěvků.

 
Ahoj všichni! Začal jsem používat WordPress

Vítejte ve WordPressu.

WordPress logo prurazToto je první věta, která mě přivítala ve WordPressu hned po instalaci, jako každého jiného. A první příspěvek, vytvořený systémem, já upravuji a tím tvořím první slovní dílo ve WordPressu. A doufám, že se spolu zkamarádíme, protože mě WordPress začíná docela bavit. Už jsem udělal pár webů a vždy jsem to psal ručně, na větší weby jsem používal jiný CMS a na WordPress jsem před lety také narazil, když jsem hledal vhodný systém, ale nějak mi nesedl. Nyní jsem se k němu opět náhodou dostal a rozhodl jsem se ho znovu vyzkoušet. Po těch letech, musím uznat, je to jiná káva. Nejen brutální komunita lidí, kteří se tím zabývají jak komerčně, tak jen tak pro zábavu a rádi poradí, ale systém se vyvinul do docela obřích rozměrů, co do výběru pluginů, a šablon a různé jiné podpory. Takže je z čeho vybírat a tvořit. Takže já budu testovat, zkoušet a vybírat užitečnosti pro systém a pokusím se vytvořit první web a doufám, že pak také další a ještě mnoho dalších.

WordPress si mě získává

Nebudu zde jako jiní probírat základy a popisovat instalaci, jako mnoho jiných. To si může každý najít jinde, na webech které jsou k tomu určené. Já zde budu popisovat moje dojmy z tvorby webu na systému WordPress. Budu případně popisovat pluginy, které použiju, možná občas něco přeložím, tak klidně poskytnu překlad. Budu zde ukládat myšlenky a nápady, ke kterým se budu vracet a popisovat jak jsem případné nedostatky, nebo problémy řešil, jak své nápady realizoval. Nyní jsem použil český WordPress ve verzi 3.6.1. Pro nejnovější verzi, která je nyní 3.8.2 není v současnosti, tedy leden 2014, čeština, proto jsem použil poslední lokalizovanou verzi.

Tak tedy směle jdu do toho a doufám, že se mi bude dařit chápat vše co WordPress nabízí.