Obří investice do dopravního systému

image_pdfimage_print

Vláda konečně schválila investice do dopravního systému.

Podle České televize vláda oznámila, že podporuje obří investice do dopravního systému. Mělo by se jednat o jakýsi automatický systém dopravního značení, který by měl zpomalit provoz například před uzavírkou. Chtělo by se vykřiknout hurá, ale … Je to skutečně dobře? Co dostaneme za utracené miliardy?

Dnes jsem zaznamenal ve zpravodajství České televize zprávu, že vláda se chystá utratit několik miliard korun za vývoj automatického dopravního systému. Pěkná reportáž s vysvětlením jak vzniká kolona s následnou ukázkou systému přímo na místě u dálnice jak to funguje. Tedy už má vlastně ten systém někdo vymyšlený, mě napadá nyní když píšu tento článek. Tak jaký vývoj? Proč jsem si nevýsknul radostí? Systém opravdu užitečný, ale investice je podivná.

Dalnice investice dopravního systému

Podivná investice do vývoje už vyvinutého systému

Proč jsem se ale vůbec rozhodl napsat o této na první pohled dobré zprávě? O silničním provozu a dopravě něco málo vím a o dopravních systémech taky, jelikož jsem za volantem procestoval skoro celou Evropu a proto hned při vysílání této úžasné zprávy jsem si říkal, proč máme utrácet za vývoj (samozřejmě následně za správu a údržbu) dopravního systému, který ve světě zcela běžně funguje již několik let. Už je vymyšlený a ověřený v provozu. Samozřejmě, žádný systém nezabrání kolonám, ale může je o malinko zkrátit, nebo alespoň zpomalit provoz natolik, aby nedocházelo k nehodám při dojíždění do kolony. Proto si kladu otázku proč máme utratit miliardy korun za něco, co už jinde funguje a zcela jistě by bylo levnější pořídit na naše silnice a dálnice některý ze systémů, který již používají v Německu, v Dánsku a jiných zemích. Napadá mě jediné a to, že je potřeba nechat zase někoho „vydělat“. Napadá mě paralela s informačními tabulemi, které stály také několik miliard, protože to byl úžasný systém. Dnes se ale na těchto tabulích zobrazuje jen telefonní číslo na dopravní info ŘSD.

Zpětné zrcátko investice dopravního systémuJinak jsem rád, že jsme na tom tak dobře, že můžeme naprosto bezmyšlenkovitě (no ono to nakonec bude asi dobře promyšlené) vyhazovat peníze po miliardách. Naše silnice jsou opravdu velká černá díra. Příště možná napíšu o konkrétním případu, kdy se jeden úsek dálnice kompletně opravoval cca třičtvrtěrok a užíval jsem si radost z opravené dálnice jen pár týdnů možná měsíců a ten naprosto stejný úsek se rozkopal znovu. Přeci se musejí ty evropské dotační peníze nějak utratit. Proč ale tak blbě, to mi hlava nebere.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..