Nebezpečné maily s viry a Phishing

image_pdfimage_print

Nechci spam

Nebezpečné maily s viry a Phishing – Slyšíme o tom kolem sebe často, víme o tom skoro všichni, ale přesto se stále díky různým fintám daří útočníkům zavirovávat počítače, případně získávat citlivé přístupové údaje. A protože opakování je matka moudrosti, zopakujme si varování na nebezpečné maily s viry a maily s Phishing technikou.

Jelikož provozují několik webů a pracuji na různých projektech, mám několik mailů a také na některých doménách kontroluji maily v tzv. doménovém koši, tak se probírám tunami spamu a tím také často narážím na nebezpečné maily s viry a Phishing maily. Poslední dobou se roztrhl pytel se škodlivými maily, proto bych rád opakoval varování pro všechny.

Nebezpečné maily s viry

Nebezpečné maily s virem jsou buď s přílohou, nebo s odkazem. Zavirovaný mail může obsahovat přiložený soubor, který je zavirovaný a po spuštění, nebo otevření souboru se počítač zaviruje. Zavirovat počítač si můžete také mailem s odkazem, který vede na zavirovanou stránku. Proto dávejte pozor jaké přílohy v mailu otvíráte, nebo na jaké odkazy klikáte.

Co se týče přiložených souborů, dávejte si pozor na přípony souborů, a na odkazy v mailu se zaměřte na začátek adresy odkazu. Neotvírejte spustitelné soubory s příponou .exe, .bat, .apk, .lnk, .msi. Viry mohou obsahovat také soubory Office .doc, .docx, .xls, .xlss. Takový soubor má v sobě obsažené škodlivé makro. Dobrá rada je mít nastavený Office tak, aby nespouštěl makra u souborů stažených z internetu.

Nebezpečné maily s viry – vzory nebezpečných mailů s přílohou

Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 4
Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 1
podvodne_maily

Nebezpečné maily Phishing

Phishing maily jsou maily tvářící se jako mail z oficiální adresy nějaké instituce, převážně banky, nebo internetové peněženky vyzývající k úpravě údajů.

Technika jak vás nalákat a přimět kliknout na odkaz, nebo přílohu je různá. Útočník může lákat na slevu, na výhodný nákup, na výdělek, na zajímavé video, zkrátka na cokoliv zajímavého. Může také působit jako update nějakého programu, nebo nastavení profilu. Stačí ale trochu pozornosti a trochu přemýšlet před tím, než na něco kliknete.

V případě, že podezřelé a nebezpečné maily obsahují odkazy, zkontrolujte odkaz a pokud odkaz vypadá podezřele neklikejte na něj. Podezřelý odkaz poznáte tak, že například v mailu se uvádí, že máte přejít na stránku například Komerční banky kliknutím na odkaz. Odkaz Komerční banky začíná https://www.kb.cz/. V podvodném mailu bude odkaz vypadat jinak. Bude začínat jinou doménou. Vždy je odkaz nějak jinak, než je opravdová adresa banky, nebo společnosti.

Nebezpečné maily s Phishing – vzory nebezpečných Phishing mailů

Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 5
Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 2
Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 3

 

Nebezpečné maily - vzor podvodného mailu 7

Ukázka jak mohou stránky kam odkazují nebezpečné maily využívající metodu phishing. Kontrolujte adresy.

Dejte si opravdu pozor na co v mailu klikáte a jakou přílohu otvíráte. Dejte si pozor na nebezpečné maily s viry a Phishing maily. Mějte kvalitní a aktualizovaný antivirový program, ale stejně se na něj nespoléhejte na 100%. Vždy se chovejte obezřetně. A poslední rada na závěr. Zálohujte. Zálohujte si důležitá data, protože pokud si zavirujete počítač, tak ne vždy se podaří odvirovat bez ztráty dat. Některé viry zašifrují disk a pro vás data budou nečitelná. Takže zálohujte.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..