První spam v komentářích WordPressu

image_pdfimage_print

Spam v komentářích obecně

Nechci spam v komentářích wordpressuVšichni kdo tvoří weby a umožní čtenářům komentovat příspěvky to znají. Spam v komentářích. Je to velmi otravné a také náročné hlídat a mazat příspěvky v komentářích, které se tématu netýkají. Nevyhne se to žádnému webu vytvořeného pomocí známých a často používaných CMS, tedy redakčních systémů, které nám pomáhají usnadnit práci, ale také nám občas pěkně zamotají hlavu a to nejen kvůli komentářům, nebo spamu.

Spam v komentářích WordPressu

Čím více je CMS známý a rozšířený, tím spíš jsou weby postavené na tomto systému zranitelné, nebo napadnutelné. A tomu se nevyhnul ani WordPress. WordPress je velmi oblíbený a rozšířený redakční sytém a proto otázka spamu se ho týká o to víc. Nevyhnul se tomu ani můj nový web a spam v komentářích WordPressu jsem měl jen pár dní po instalaci systému. Hned jsem začal hledat možnosti jak předejít tomu, abych měl zanedlouho v komentářích plno příspěvků, které tam nepatří.

Komentářový spammer rychlík

Můj web, na kterém zrovna čtete tento článek objevil spammer velmi rychle. V polovině prosince 2013 jsem WordPress nainstaloval a několik dní si s ním hrál. Nastavoval jsem šablonu, zkoušel nějaké pluginy, psal jsem si zkušebně nějaké články, zkrátka jsem zkoušel systém přímo na hostingu, abych  si osahal, jak to funguje. Po svátcích, přesněji 3. ledna 2014 jsem web kompletně znovu nainstaloval, abych měl čistou instalaci, nastavil jsem si šablonu podle svých představ a nainstaloval pluginy, které jsem se rozhodl používat. O tom napíšu příště. 4. ledna jsem si pohrával s pluginem pro SEO a implementoval také Google Analytics. Dále pak 7. ledna 2014 jsem napsal jeden článek a více jsem na webu neudělal.

Když jsem 9. ledna 2014 otevřel web, na nástěnce na  mě svítil jeden komentář ve schránce spam. Myslím si, že to je za pár dní extra výkon. Naštěstí jsem pročítal několik článků s radami pro začátečníky ve WordPressu a zřídil jsem si účet Akismet, abych mohl použít plugin Akismet proti spamu, který je součástí instalace, takže spam zatím zůstává ve složce spam. Tento plugin spam v komentářích WordPressu hodně přibrzdí, ale hlavně pošle příspěvky do složky spam a nepovolí je. Jsem si ale jist, že časem se nějaký ten spamík protáhne i přes Akismet a proto jsem hledal další možnosti zabezpečení před spamem. Je mnoho možností jak zabránit, nebo alespoň ztížit vkládání spamu na web a proto nyní zatím uvádím pár odkazů na články které se tím zabývají. Někdy v budoucnu popíšu jak jsem vyřešil další ochranu.

Články které se zabývají spamem v komentářích, které jsem pročetl a pomohli mi se v tomto orientovat:
http://wladass.cz/wordpress-spam/
http://www.vzorovyweb.cz/blog/2012/12/10/5-jednoduchych-kroku-proti-spamu-v-komentarich/

Diskuze na fórech:
http://www.separatista.net/forum/topic.php?id=564
http://www.separatista.net/forum/topic.php?id=471

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..